Thursday, May 24, 2012

Kui väike longe on tõsine longe?

Apollo tuleb tagasi! Tuleb tagasi kahes mõttes. Esiteks hakkab läbi saama tema esimene täkutöö periood sel suvel ning teisalt saime arsti loa uuesti reeninguid alustada.
Seoses sellega tahan rääkida lonkest. Ja täpsemalt sellest, kui oluline on siiski longe võimalikult kiiresti ja täpselt diagnoosida.
Apollol tekkis aprillis õhkõrn käiguvahe, kus ta ühe esijala viis paremini välja kui teise. Esimene mõte oli, et pehmekudede ehk lihaste venitus nagu sportlastel ikka ja küll üle läheb. Aga teades samas kui ohtlikud ja põhjapanevad on kõõlusevigastused, ei jäänud ma selle mõttega 10 päeva mõõdudes enam rahule. Kuna olukord ei muutunud ja samas algusest peale ei olnud mitte ühtegi väliselt inspekteeritavat vigastust, turset, paiset või üldse midagigi,  siis hakkas närima kahtlus, et asi võib olla sügavamal.
Veterinaar Triin Tohveri abil alustasime põhjalikku diagnoosi. 4 blokaadi esijalale ning positiivse vastuse saamisel ultraheli, mis näitas luudevahelihase (tegelikkuses siiski sellise nimega kõõlus) kerget venitust.
Millest?
Pole õrna aimugi ja ilmselt ei saagi kunagi teada. Esijalgade kõõluste tabandumine koolisõiduhobustel ei ole teab mis üldine, samas arvestades selle hobuse  suurt liikumist oma kehaehituse kohta, siis kes teab. Pigem arvan süü olema ühes pealtnäha süütus vahejuhtumis. Oli ta siis mis ta oli. Igatahes oleks selle tähelepanuta jätmine võinud lõppeda kõõluse suurema kahjustusega, mille ainsaks raviks oleks kuid boksis veedetud aega, ilma kindla prognoosita.
Saime hoiatuse ja kinnituse, et ka kergeimad lonked vajavad vähemalt sooritushobuste puhul uurimist.
Raviks rahu ehk kuu aega sammureziimi ja järelkontroll. Järelkontroll on tänaseks tehtud ja pilt hea. Apollo tuleb tagasi treeningusse, et suvist hooaega alustada. Hilinenult küll, aga siiski .
Nüüd järgneb rida erilisi jõuharjutusi, et kiirendada lihaste toonuse taastumist, samas vältides esialgu suuri koormusi ja tabandunud kõõluste ülemäärast venitamist.  Loodetavasti positiivsete tulemustega.
Pildil Apollo koduste õunapuude all. Pilt: A.Pärisoo 
Saime seega õnneks vaid hoiatuse, aga olgu sellest kogemusest abi ka teistele. Selliste järelduste tegemine eeldab oma hobuse väga head tundmist ja paljude tavalisemate põhjuste kõrvalelükkamist.

No comments:

Post a Comment